Reciklaža tekstila-3r je program UDRUGE SVIJET RECIKLAŽE-3r kojim želimo potaknuti pažnju na postojanje tekstilnog otpada i prikazati razne aspekte njegovog zbrinjavanja.
29. svi 2010.
27. svi 2010.
Pogledajte na HTV-u
HTV Prvi program
u zadnjoj „Eko zoni“ prije ljetne stanke, u subotu, 29.5. u 17 sati i 20 minuta na Prvom programu HTV-a pogledajte: kako će i kada Danska postići energetski sustav sa 100 posto obnovljivih izvora energije, hoćemo li se ikad riješiti divljih odlagališta otpada, zašto trebamo skupljati otpadni tekstil, kako je u Sisku osnovan prvi Centar solarne i LED tehnologije, gdje se nalazi Sovkso jezero a gdje najveći pročistač voda u Hrvatskoj…
25. svi 2010.
Poziv
16. svi 2010.
ODRŽIVOST -životni ciklus odjeće
- Materijal - pesticidi za pamuk, upotreba vode, genetska modifikacija, fer uvijeti i cijene za proizvođaće, odnos prema životinjama, upotreba nafte za proizvodnju sintetike
- Proizvodnja tkanine i odjeće - upotreba kemikalija, vode, zbrinjavanje otpada i uvijeti rada
- Maloprodaja - uvjeti rada i nadnice,odnos prema dobavljaćima, upotreba energije, pakiranje
- Upotreba - deterđenti, upotreba energije kod pranja, sušenja i peglanja
- Odlaganje - mjesto na odlagalištima
Prijevoz - emisija CO2- otpad- razgradnja
9. svi 2010.
Sport i održivost
8 boca = 1 dres
Ukupnoje upotrebljeno 13 miliona plastičnih boca i dresovi su 100%tno reciklirani. To izgleda ovako:
- 254 tone otpada koji bi inače završio na odlagalištu - površine 29 nogometnih igrališta.
- Poredane u redu pokrile bi 3. 000 kilometara - otprilike dužina priobalja južne Afrike
Za proizvodnju vlakana koristili su plastične boce iz Japana i Tajvana, stopljene međusobno, od kojih je zatim izrađeno platno za dresove. Takav proces omogućuje: - uštedu primarnih sirovina
- smanjuje utrošak energije do 30%, u odnosu na proizvodnju poliestera od primarne sirovine
Poliestersko vlakno izrađeno je na bazi nafte u energetski intenzivnom procesu kojim se u zrak ispuštaju hlapivi organske spojevi (VOC) i kiseli plinovi. U procesu se također koristi i velika količinu vode za hlađenje. Poliester je ujedno i najčešće korišteno sintetsko vlakno.
Program Nike Reuse-A-Shoe: iz korištenih tenisica sakupljanih na više od 300 lokacija u Sjedinjenim Državama, zapadnoj Europi, Australiji i Novom Zelandu procesom reciklaže proizvode:
podove za sportske dvorane i igrališta, fitness centre, čekaonice
podove za vanjska košarkaška i teniska igrališta, atletske staze
6. svi 2010.
Forum za budućnost
4 SCENARIJA ZA BUDUČNOST
"Za modnu industriju biti ekonomski održiv, znači biti također održiv i socijalno i ekološki . Ovi provokativni scenariji izazov su za sve nas da gledamo dalje od kratkoročnog i da koristitimo naše kolektivne snage za rad na stvaranju neke vrste pozitivnog svijeta u kojem bih se volio vidjeti u 2025. "- John Anderson, predsjednik i glavni izvršni direktor Levi Strauss & Co.